Czy wiecie, dlaczego ten właśnie sernik nazywa się nowojorski?
Ja przyznam, że nie. Wiem za to, czym się różni od tradycyjnego sernika: jest bardziej wilgotny i kremowy, co mnie akurat wybitnie odpowiada. Do rzeczy jednak!
Składniki na spód
200 g herbatników lub ciasteczek owsianych (1 opakowanie)
100 g masła (pół kostki
Składniki na masę serową
1kg sera mielonego lub tzw. homogenizowanego dobrej jakości (czyli nie rozwodnionego nadmiernie)
250 g cukru
4 jajka
śmietankę 30% (200 ml)
3 łyżki mąki pszennej
esencję waniliową lub cukier wanilinowy
Wykonanie
Ciastka rozdrobnić na niemal pył – bardzo dobrze zrobi to blender kielichowy, ewentualnie rozgnieść je w misce pałką do ucierania. Roztopić masło i połączyć z ciastkowym kruszywem. W tortownicy (najlepiej na tę ilość o średnicy 24 cm) wpiąć na spodzie papier do pieczenia, a następnie wyłożyć masę na spód i dobrze uklepać dłonią lub łyżką. Włożyć do lodówki.
Do miski wkładamy 1 kg sera i miksujemy, dodając stopniowo cukier, jajka, śmietanę, mąkę i dodatki. Ubijać całość około 2-3 minut. Wylewamy ser na schłodzony spód.
Do piekarnika nagrzanego do 180 stopni wkładamy sernik i pieczemy go 10 minut w tej temperaturze (180). Równolegle z sernikiem wstawiamy do piekarnika naczynie z wodą (mniejsza blaszka lub naczynie żaroodporne – w nim ok. 2 szklanki wody), umieszczając je na półce poniżej. Po upływie 10 minut zmniejszamy temperaturę do 130 stopni i pieczemy sernik przez kolejne 90 minut góra – dół. Po upieczeniu pozwalamy sernikowi trochę ostygnąć w piekarniku, by potem wstawić go na kilkanaście godzin do lodówki.
Wierzch sernika czyli cała sztuka w wykończeniu
Wariant 1 – frużelina z owoców
U mnie najczęściej z wydrylowanych wiśni (z mrożonki), ale może być z mieszanki wiśnie-porzeczki-maliny albo z mrożonych borówek. Około 350 g wiśni po rozmrożeniu wkładamy do rondla i podgrzewamy, do tego 3 łyżki cukru i 1 łyżkę mąki ziemniaczanej rozmieszanej w niewielkiej ilości zimnej wody. Zagotować na moment. Frużelinę wykładamy na sernik. Pięknie się trzyma i nie spływa! Żeby uzyskać efekt skapywania musiałam ją specjalnie “ściągnąć”.
Wariant 2 (bożonarodzeniowy) – masa kajmakowa
Kajmak daje nam efekt serniczka świątecznego. Dla podkręcenia tego efektu, proponuję jako ciasteczka na spód rozdrobnić herbatniki korzenne, zamiast owsianych. A na wierzch rozsmarować masę kajmakową i udekorować połówkami orzechów, skórką pomarańczową, figami lub innymi bakaliami. Będzie pięknie!